• Kategorie
  • Szukaj
  • Maszyny do glazury

Każdy, kto kiedykolwiek pracował z glazurą, wie, że przy takiej pracy konieczne jest użycie specjalistycznych narzędzi pomagających w obróbce. Maszyny do glazury, takie jak wycinarki czy maszynki do cięcia płytek, są nieodzownymi narzędziami w pracy fachowca zajmującego się układaniem glazury. Bez nich praktycznie niemożliwa jest odpowiednia obróbka materiału.

Jakie wyróżniamy typy maszyn do glazury?

Maszynki do glazury to narzędzia, które są konieczne w momencie, kiedy potrzebujemy naciąć płytki ceramiczne czy gres. Bez nich wykończenie wnętrza takiego jak łazienka czy kuchnia może być wręcz niemożliwe. Wszystko przez to, że aby dobrze dopasować płytki do okładanej nimi powierzchni, zwykle trzeba zrobić tzw. docinkę.

Dostępne na rynku narzędzia pozwalają na estetyczne docięcie płytek. Dzielimy je na przecinarki ręczne i elektryczne. Przecinarki ręczne charakteryzują się niewysoką ceną i prostotą budowy. Są łatwe w obsłudze, jako że jest to właściwie prosta płyta połączona z diamentowym ostrzem, którym docinamy wybrany materiał. Są świetnym rozwiązaniem dla glazurników amatorów, ale tak naprawdę sprawdzają się również w rękach profesjonalistów. Nadają się do cięcia cienkich płytek wykonanych ze statystycznie miękkich materiałów. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że wykonamy nimi tylko cięcia proste oraz że nieumiejętnie prowadzone, mogą spowodować niewielkie uszkodzenia powierzchni płytek.

 

Przecinarki elektryczne są o wiele bardziej wielozadaniowe. Tego typu wycinarki do glazury doskonale radzą sobie nawet z najtwardszymi materiałami, jako że posiadają specjalne tarcze diamentowe, które podczas swojej pracy są chłodzone wodą. Tych maszyn można używać w przypadku pracy z grubymi płytami, a także z tymi wykonanymi z twardych, wymagających dużego nacisku materiałów. Prócz prostych nacięć można też nimi wykonywać cięcia okrągłe, a nawet skośne. Są one wydajniejsze niż przecinarki ręczne, ale też dość ciężkie i głośne. Warto jednak w taką maszynę zainwestować, jeśli częściej pracujemy z płytkami, ponieważ ograniczy ona możliwość uszkodzenia ich podczas pracy do minimum.