*Zanim jednak przystąpisz do budowy altany ogrodowej, zapoznaj się z przepisami prawnymi, które
dotyczą tego typu budowli.
Altana, od czego zacząć i ''z czym to się je''
Na samym początku warto ustalić, jakie materiały będą nam potrzebne przy tworzeniu tego typu konstrukcji. Na potrzeby niniejszego artykułu przyjmijmy że będzie to konstrukcja drewniana, poniżej 35 m2. Do jej budowy możesz wykorzystać drewno świerkowe lub sosnowe. Jest ono tanie, ale wymaga zastosowania impregnatu zabezpieczającego ,np. Impregnat do więźby DREW-DACH.
Do budowy altany potrzebował będziesz:
1) Słupów, na przykład kantówek,
2) Belek usztywniających naszą konstrukcję
3) Desek do wykonania ścianek oraz podłogi,
4) cementu
5) Wkrętów do drewna np. Wkręt do drewna z łbem sześciokątnym ocynkowany PN 82501 DIN 571
6) Metalowych kotew odpornych na rdzę np. Kotwa stalowa dwurozporowa JMT
7) Pokrycia dachowego
8) Preparatu impregnacyjnego,
Narzędzia do budowy altany ogrodowej
Do wykonania altany należy przygotować również narzędzia potrzebne do obróbki drewna, takie jak piła.
Zaopatrz się także w urządzenia i akcesoria, które pomogą Ci w montażu oraz wypoziomowaniu naszej altanki, szczególnie warto zainwestować w dobrą wkrętarkę, bo chyba żaden z nas nie chce wkręcać takiej ilości wkrętów ręcznie.
Przygotowani ? Czas brać się do pracy !
Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie naszej konstrukcji na płaskim podłożu, zacznijmy od oczyszczenia podłoże z niechcianych elementów. Następnie powinniśmy wyznaczyć obrys altany, wbijając kołki w miejsca, w których mają się być narożniki naszej konstrukcji, za później połącz je sznurkiem. Następnym krokiem jest wykonanie, słupów fundamentowych o głębokości ok. 70-80 cm. Każdy z nich powinien mieć co najmniej trzy razy większą średnicę niż nasz drewniane słupy. Dno zasypujemy gruzem, a następnie zalewamy je betonem, przed stężeniem betonu należy zamontować kotwy, na których osadzimy słupy. Po wyschnięciu należy zamontować drewniane belki. Do podstawy należy zamontować podwaliny, zaś na górze utytułuj murłaty, czyli elementy drewniane połączone z pionowymi słupami konstrukcyjnymi. Na szczycie konstrukcji altany ogrodowej musisz wykonać więźbę, możesz ją wzmocnić deskami, następnie pokryć ja wybranym przez siebie materiałem. Po wykończeniu dachu, bierzemy się za podłogę. Można ją wykonać z kostki lub płyt betonowych. Ostatnim etapem jest wykończenie naszej altanki, możesz wybrać obicie altany deskami, jednak można, pozstawić ją otwartą. Za ścianki mogą także posłużyć panele osłonowe lub już gotowe elementy do budowy płotów. Podsumowanie Koszt budowy naszej altany nie powinien przekroczyć ok. 4000 zł., jej konstrukcja jest łatwa do wykonania, a satysfakcja płynąca z wykonania jej własnoręcznie, jest warta kilku godzin pracy oraz kilku wypowiedzianych przez na przekleństw. Narzędzia oraz materiały potrzebne do jej budowy znajdziecie na naszej stronie(hiperłącze), a po więcej poradników zapraszamy na naszego bloga (Hiperłacze)