- Kategorie
- Szukaj
-
Brzeszczoty
Jednym z najważniejszych i najczęściej używanych elektronarzędzi jest wyrzynarka. Jest to przyrząd pozwalający przycinać różne materiały, który dobrze radzi sobie zarówno z cięciami prostymi, jak i z zakrzywionymi łukami. Tego typu narzędzie wykorzystuje się w pracy z różnorodnymi materiałami, takimi jak metal, drewno oraz tworzywa sztuczne. Niektóre wyrzynarki o dużej mocy współpracują także z twardszymi produktami, takimi jak cegły, stal czy ceramika.
Czym są brzeszczoty?
Brzeszczot to istotna część każdej wyrzynarki – jest to ostrze, dzięki któremu może ona spełnić swoje zadanie. Ruchem posuwisto-zwrotnym przecina on docelowy materiał, czasami także wykonując dodatkowo ruchy podcinające. Ta funkcja przydaje się szczególnie w przypadku przecinania bardzo grubych tworzyw. Wyrzynarka skonstruowana jest w ten sposób, że wykonuje samoistne ruchy brzeszczotem. Dzięki temu operator narzędzia nie musi używać całej swojej siły, by nim pokierować i wytworzyć nacisk potrzebny do tego, by ostrze spełniło swoją funkcję i wykonało stabilne cięcie.
Wyrzynarki można stosować do materiałów różniących się stopniem twardości i trudności obróbki. Aby narzędzie mogło działać prawidłowo w kontakcie z każdym materiałem, zawsze trzeba dobrać odpowiednie akcesoria – w tym najważniejsze, czyli właśnie ostrze. Producenci elektronarzędzi i dodatków do nich mają w swoim asortymencie różnorodne typy brzeszczotów przeznaczone do obróbki różnych materiałów. Dlatego wybierając go, trzeba zwrócić uwagę na jego charakterystykę i przeznaczenie.
Rodzaje brzeszczotów
Gdy chcemy kupić brzeszczoty, różne typy dostępne w sklepach mogą wprawić w zakłopotanie. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z kartą charakterystyki każdego z nich i dobrać taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Wśród podstawowych typów brzeszczotów wyróżniamy brzeszczoty HCS, HSS i HM. Jest to podział ze względu na typ materiału, do jakiego przeznaczone jest ostrze.
- HCS to brzeszczoty do drewna, tworzyw sztucznych, cienkich metali i styropianu.
- HSS to brzeszczoty do drewna zanieczyszczonego (na przykład drewna z gwoździami lub śrubami), do metali kolorowych i blach.
- HM to brzeszczoty do betonu komórkowego i cięcia najtwardszych materiałów jak cegły, płyty ceramiczne czy stal nierdzewna.
Innym rozróżnieniem brzeszczotów jest podział ze względu na typ mocowania. Mamy tutaj brzeszczoty typu U – uniwersalne, T – z jednym noskiem (na przykład brzeszczot z chwytem typu T do glazury) oraz 2T – z dwiema wypustkami.
Podział ze względu na uzębienie brzeszczotów
Bardzo wiele można napisać na temat rodzajów zębów w brzeszczotach. To ich najważniejszy element, więc naturalnie jest też najistotniejszy, gdy musimy określić podstawową funkcję kupowanego ostrza. W ten sposób można wyróżnić:
- brzeszczoty do styropianu – ten model nie potrzebuje uzębienia, więc jego ostrze jest gładkie,
- brzeszczoty do metalu i twardych materiałów – z drobnym uzębieniem,
- brzeszczoty do drewna i innych dość miękkich materiałów – z dużym uzębieniem (uwaga na osobne ostrza do drewna mokrego).
Ważnym podziałem jest także kształt uzębienia. Tutaj wyróżniamy:
- uzębienie rozwarte,
- uzębienie falowane,
- uzębienie ostrzone,
- uzębienie rozwarte ostrzone,
Inne ważne cechy brzeszczotów
By dobrać odpowiednie brzeszczoty do wyrzynarek, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych cech. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego ostrza wcale nie jest taki prosty. Prócz przeznaczenia, rodzaju mocowania i typu uzębienia ważne są także odstępy między zębami, grubość, sztywność oraz szerokość ostrza. Szczególnie na ostatnią cechę warto zwrócić większą uwagę w kontekście cięcia, jakie planujemy wykonać. Szerokie ostrza bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku prostych cięć – dodają narzędziu stabilności. Cienkie brzeszczoty o wiele lepiej sprawdzą się w przypadku cięć po łuku.
Jak więc widać, dobór odpowiedniego ostrza jest kluczowym elementem pozwalającym na efektywne i prawidłowe korzystanie z wyrzynarki. Oczywiście najlepiej jest miećć w swoim warsztacie kilka rodzajów ostrzy przydatnych do różnych prac. Dzięki temu niezależnie od tego, z jakim materiałem przyjdzie nam pracować, zawsze wydobędziemy z ostrza maksymalnie dużo.