• Kategorie
  • Szukaj
  • Syfony

 

Syfon to rodzaj przyrządu hydraulicznego, którego zadaniem jest odprowadzanie wody ze zbiornika (np. umywalki, zlewu, wanny, itp.) oraz zapobieganie cofaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do pomieszczenia. Wykonany jest on najczęściej z tworzywa sztucznego lub metali lekkich i może posiadać różną konstrukcję, w zależności od zastosowania i budowy instalacji. Do podstawowych elementów syfonu należy zaliczyć takie elementy jak: rurę wlotową, rurę wylotową, łączniki oraz uszczelki. Dodatkowo może on być wyposażony w metalowe sitko, które zapobiega przedostawaniu się odpadów ze zbiornika do kanalizacji.

Syfon - zasada działania

Zasada działania syfonu oparta jest na różnicy ciśnień pomiędzy dwoma poziomami wody. W momencie przepływu wody przez rury syfonu dochodzi do wzrostu ciśnienia hydrostatycznego, które „zasysa” ciecz w głąb kanalizacji. Jednocześnie ciśnienie atmosferyczne znajdujące się na zewnątrz syfonu zapobiega cofaniu się wody do zbiornika (np. umywalki). Znajdująca się w dolnej części syfonu ciecz tworzy w tym czasie barierę dla gazów i zanieczyszczeń próbujących przedostać się do pomieszczenia. Czasami może dojść do sytuacji (szczególnie w przypadku nieużywania danego zbiornika przez dłuższy czas), że znajdująca się w syfonie woda odparuje, a do wnętrza zaczną przenikać nieprzyjemne zapachy. W takim przypadku należy zalać ponownie syfon wodą i sprawdzić, czy problem ustąpił.

Jak wymienić syfon?

Usterki instalacji hydraulicznej to awarie, które prędzej czy później spotykają każdego użytkownika. Jednym z elementów wymagających okresowej wymiany jest syfon umywalkowylub syfon wannowy. Wymiana syfonu jest stosunkowo prostym zadaniem, z którym większość osób powinna sobie poradzić samodzielnie. Jeżeli zauważysz trudności z odpływem wody, poczujesz nieprzyjemny zapach lub zaobserwujesz wycieki wody – może to być sygnał informujący o konieczności wymiany syfonu.


Procedurę wymiany syfonu należy rozpocząć od zamknięcia zaworu wodnego. Następnie przy użyciu odpowiedniego klucza należy odkręcić rury i usunąć stary syfon. Kolejnym krokiem jest pozbycie się pozostałych zanieczyszczeń i usunięcie starych uszczelek. Następnie należy założyć nowy syfon (zwrócić uwagę na prawidłowe osadzenie uszczelek) i przykręcić go do instalacji. Ostatnim krokiem jest otwarcie zaworu wodnego i sprawdzenie szczelności układu.

Rodzaje syfonów

 

Syfony do instalacji sanitarnychdostępne są w sklepach z artykułami hydraulicznymi. Jednym z nich jest firma Szlog, która oferuje różne rodzaje syfonów, w zależności od ich przeznaczenia. Wśród najczęściej stosowanych urządzeń tego typu można wyróżnić m.in. syfon do umywalki, syfon do zlewu, syfon do brodzika, syfon do wannyoraz syfon do pralki. Ponadto, wśród syfonów zlewozmywakowychnależy wyodrębnić dodatkowo syfon do zlewu jednokomorowegooraz syfon do zlewu dwukomorowego. Oba te układy różnią się między sobą liczbą rur wlotowych.