• Kategorie
  • Szukaj
  • Wyłączniki różnicowo prądowe

Wyłączniki różnicowoprądowe to urządzenia zabezpieczające, przerywające obwód elektryczny w momencie wykrycia rozbieżności pomiędzy wartością prądu wpływającego a wypływającego. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed porażeniem w wyniku dotyku pośredniego lub bezpośredniego. Wyłączniki różnicowoprądowe znajdziesz w ofercie sklepu Szlog. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem!

Czym są wyłączniki różnicowoprądowe?

Wyłączniki różnicowoprądowe, potocznie znane jako różnicówki, to aparatura zabezpieczająca do elektryki, której głównym zadaniem jest ochrona przed porażeniem elektrycznym oraz pożarami. Wyłączniki różnicowoprądowe monitorują różnice pomiędzy prądami płynącymi w przewodach fazowych i neutralnych w obwodzie elektrycznym. W sprawnej instalacji obie wartości powinny być sobie równe. W przypadku wykrycia rozbieżności wyłączniki różnicowoprądowe natychmiast przerywają obwód. Nieprawidłowości mogą być skutkiem uszkodzonej instalacji lub np. obecności niepożądanych elementów w gniazdku. To właśnie wyłączniki różnicowoprądowe chronią przed porażeniem w wyniku włożenia jakiegoś przedmiotu do kontaktu. W przeciwieństwie do wyłącznika nadprądowego kluczową funkcjonalnością różnicówki jest ochrona przed porażeniami.

Czy obecność wyłącznika różnicowoprądowego jest wymagana w instalacji?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami dotyczącymi warunków technicznych, jakie muszą spełnić budynki mieszkalne, obecność wyłączników nadprądowych w instalacji elektrycznej jest konieczna. Tego rodzaju aparatura bezpośrednio zabezpiecza przed porażeniami i stanowi element ochrony przeciwpożarowej. Te normy są zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. W przypadku braku instalacji wyłącznika różnicowoprądowego narażamy nasze życie i zdrowie. Ponadto musimy liczyć się z karami finansowymi, nakładanymi przez nadzór budowlany. Mogą one wynosić nawet do kilku tysięcy złotych! W sklepie Szlog znajdziesz najwyższej jakości wyłączniki różnicowoprądowe w atrakcyjnych cenach!