• Kategorie
  • Szukaj
  • Otuliny

 

Otulina na ruryto materiał stosowany do izolacji rur hydraulicznych, którego zadaniem jest ochrona przed utratą ciepła i uszkodzeniami mechanicznymi. Użycie otuliny zapobiega również zjawisku kondensacji, które jest jedną z głównych przyczyn powstawania korozji na elementach roboczych instalacji. Materiały te charakteryzują się dużą elastycznością i bardzo dobrym przyleganiem do powierzchni elementów instalacji wodnych. W zależności od przeznaczenia oraz miejsca występowaniaotulina rurymoże być wykonana z różnych materiałów, takich jak: kauczuk, pianka, sklejka oraz inne. Zastosowanie otulin do rurma również uzasadnienie ekonomiczne, gdyż pozwalają one na zmniejszenie kosztów związanych ze stratami energii cieplnej.

Jak dobrać odpowiednią otulinę rur?

Dobór odpowiedniej otuliny do rurjest kwestią kluczową dla zapewnienia prawidłowej izolacji termicznej. Przystępując do wyboru właściwej otuliny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. Materiał izolacyjny musi ściśle przylegać do powierzchni rur instalacyjnych, ponieważ tylko w taki sposób będzie możliwe zapewnienie odpowiedniej ochrony. Decydując się na wybór określonej otuliny rury,należy również upewnić się, że wybrany materiał jest odpowiedni do izolacji danego elementu hydraulicznego.

Otulina kauczukowa

Otulina kauczukowato jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów otulin do rur. Materiałem otuliny jest pianka kauczukowa, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Zapobiega on nie tylko utracie ciepła, ale również doskonale tłumi dźwięki generowane przez medium robocze znajdujące się w instalacji. Z uwagi na wysoką elastyczność otulin kauczukowych, są one chętnie wykorzystywane w instalacjach o skomplikowanych kształtach. Otuliny te mogą występować zarówno w krótkich, jak i długich odcinkach (w formie zwiniętych rolek).

Otulina czerwona i otulina niebieska

Kolor otuliny do rurjest często ściśle związany z jej przeznaczeniem. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim otuliny czerwone i niebieskie, których kolor odnosi się do temperatury wody (woda ciepła lub zimna). Otulina czerwonaprzeznaczona jest do izolacji rur od wody ciepłej, natomiast otulina niebieskastosowana jest do izolacji rur od wody zimnej. Różnica pomiędzy nimi wynika z właściwości obu materiałów izolacyjnych, które są różne, w zależności od zastosowania.

Taśma do otulin

 

Taśma do otulinumożliwia montaż otulin na rurach instalacyjnych. Wykonana jest z materiału na bazie syntetycznej gumy i zbudowana jest z trzech warstw, które gwarantują jej wytrzymałość. Taśma do otulincharakteryzuje się również bardzo dobrą odpornością na działanie wilgoci, dzięki czemu nie odkleja się po kontakcie z wodą lub parą wodną. Z uwagi na dobre właściwości wytrzymałościowe, jest również chętnie stosowana do różnego rodzaju tymczasowych napraw związanych z uszczelnieniem otulin.