• Kategorie
  • Szukaj
  • Uszczelki

 

Uszczelki i pierścienie uszczelniająceto elementy, których zadaniem jest zapewnienie szczelności układów hydraulicznych. Służą one do zabezpieczenia instalacji przed wyciekami płynów roboczych i występują najczęściej w miejscu łączenia dwóch elementów hydraulicznych (np. rur, przewodów) lub pomiędzy elementami współpracującymi w obrębie jednego urządzenia (np. zaworu). W zależności od przeznaczenia i warunków pracy (temperatury, ciśnienia i rodzaju medium roboczego), uszczelki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. kauczuku, gumy, tworzyw sztucznych, a w szczególnych przypadkach również z metalu. Zastosowanie odpowiednich uszczelek zapewnia bezpieczną i niezawodną pracę układów hydraulicznych.

Właściwości uszczelek hydraulicznych

Właściwości uszczelek hydraulicznychzależą w dużej mierze od ich materiału i konstrukcji. Istnieje jednak szereg właściwości, które opisują uszczelki w ujęciu perspektywy ogólnej. Uszczelki hydraulicznecharakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrą elastycznością. Właściwość ta wynika z rodzaju materiału, z którego wykonane są uszczelki i umożliwia dobre dopasowanie do kształtu oraz powierzchni elementów współpracujących. Inną ważną cechą pierścieni uszczelniającychjest wysoka odporność na działanie ciśnienia i temperatury, dzięki czemu zachowują swoją trwałość nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Z uwagi na prostą konstrukcję uszczelek hydraulicznychcharakteryzują się one również łatwością montażu i demontażu.

Uszczelka jednowargowa

Uszczelka jednowargowa (inaczej O-ring) to rodzaj uszczelki, który jest powszechnie stosowany w różnego rodzaju układach hydraulicznych maszyn i urządzeń. Występuje ona w formie pierścienia o przekroju w kształcie litery „O” i jest wykonana z materiałów elastycznych, takich jak: guma, silikon lub tworzywa sztuczne. Oring podczas montażu jest umieszczany w specjalnym wyżłobieniu lub rowku, gdzie na skutek pracy elementów układu jest ściskany i zapobiega wyciekom płynów roboczych na zewnątrz. Uszczelki jednowargowecharakteryzują się prostą konstrukcją, łatwością montażu i demontażu oraz niskimi kosztami zakupu. Mogą występować w różnych rozmiarach, od bardzo małych do dużych średnic.

Uszczelka wodomierza

Uszczelka wodomierzato element, którego zadaniem jest zapobieganie wyciekom wody z wodomierza pomiarowego. Jest ona najczęściej wykonana z gumy i występuje w kształcie owalnym, z charakterystycznym spłaszczeniem po obu stronach uszczelki. Uszczelka wodomierzajest umieszczona w instalacji pomiędzy korpusem wodomierza a przyłączem wody. Jej prawidłowy montaż jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa na dokładność pomiarów zużycia wody. Pozwala także uniknąć strat w wyniku wycieków. Uszczelką o podobnej budowie jest uszczelka węża, która swoje zastosowanie znajduje w przyłączach węży i przewodów hydraulicznych.

Uszczelki Szlog

 

Sklep szlog.pl oferuje szeroki wybór uszczelek i pierścieni uszczelniającychróżnego rodzaju. Asortyment produktów składa się przede wszystkim z uszczelek znajdujących zastosowanie w układach hydraulicznych. Wszystkie produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania, która zapewnia prawidłowe, trwałe i bezpieczne funkcjonowanie instalacji. Wśród oferowanych produktów można znaleźć m.in.: uszczelki jednowargowe(tzw. oringi), uszczelki do wodomierzy, uszczelki węży, uszczelki do grzejników, pierścienie uszczelniającei oporowe, komplety uszczelek do wylewkioraz różnego rodzaju zestawy naprawcze.