• Kategorie
  • Szukaj
  • Koszulki i rurki termokurczliwe zabezpieczające instalację elektryczną

Koszulki termokurczliwe są również nazywane opaskami termokurczliwymi lub rurkami termokurczliwymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona końcówek przewodów elektrycznych. Muszą one być zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, aby nie dochodziło do groźnych sytuacji. Koszulka termokurczliwa doskonale zabezpiecza instalację elektryczną.Dzięki zastosowaniu opasek termokurczliwych nie musisz się martwić, że pomiędzy przewodem a izolacją pojawi się niebezpieczna wilgoć. Co więcej, jeżeli na przewody założy się koszulki termokurczliwe, można je również estetycznie i bezpiecznie oznaczyć.

Rurki termokurczliwe – historia i zastosowanie

Historia koszulek termokurczliwych sięga połowy XX wieku. To wtedy, w latach pięćdziesiątych, w Stanach Zjednoczonych opracowano rurki termokurczliwe gumowe. W procesie ich produkcji użyto promieniowania. Od tego czasu tak zwane rurki termokurczliwe stały się niezwykle popularne. Znajdziemy je niemal wszędzie, gdzie można kupić różne przewody lub kable. Izolacja termokurczliwa jest produkowana w wielu krajach świata – w tym w Polsce. Ponadto ma ona wiele zastosowań: może pełnić zarówno funkcje ochronne, jak i dekoracyjne.

Rurki termokurczliwe — dlaczego się kurczą?

Wiemy już, czym są rurki termokurczliwe, ale dlaczego się kurczą? Oczywiście ze względu na wysoką temperaturę. To niejedyne produkty, które zachowują się w ten sposób. Jednak w przypadku rurek termokurczliwych zachodzi proces sieciowania, czyli napromieniowania polimeru. Jego celem jest tworzenie nowych wiązań pomiędzy określonymi atomami polimeru. Warto wiedzieć, że sieciowanie radiacyjne jest szeroko stosowane w przemyśle kablowym – szczególnie jeśli chodzi o termokurczliwość. W wyniku wspomnianych procesów koszulka termokurczliwa po podgrzaniu idealnie przylega do kabla.

Warto wiedzieć, że rurka termokurczliwa nie kurczy się w ten sam sposób, co koszulka. Każdy rodzaj rurki termokurczliwej musi mieć tzw. współczynnik skurczu. Krótko mówiąc, powinniśmy dowiedzieć się, jaka będzie średnica rurki po podgrzaniu, zanim skurczy się od pierwotnego kształtu.W ofercie naszego sklepu można znaleźć rurki termokurczliwe o wielu różnych rozmiarach i parametrach. Jednak co one oznaczają? Jeśli współczynnik zbieżności wynosi np. 2:1, jak rurka zbieżna zachowuje się praktyce? Oznacza to, że średnica rurki przed skurczeniem wynosiła np. 5 mm, a po nim – 2,5 mm, a zatem zmniejszyła się dwukrotnie.

Koszulka termokurczliwa – jak jej używać?

Przewody są podstawowym i najważniejszym elementem obwodu elektrycznego, służącym do sterowania elektrycznego. Aby cały system działał prawidłowo, musi być odpowiednio zaizolowany. Zapewnia to bezawaryjną pracę instalacji, a także bezpieczeństwo użytkowników. W naszej ofercie znajdziesz izolatory i uchwyty niezbędne do bezpiecznego i sprawnego montażu. W naszym asortymencie znajdziesz termokurczliwe rurki, zwane również koszulkami. Można nimi naprawić uszkodzone przewody i wzmocnić izolację rdzenia wszędzie tam, gdzie jest ona szczególnie narażona na działanie środków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne.Dzięki temu poprawisz jakość instalacji i zapewnisz sobie oraz wszystkim domownikom pełne bezpieczeństwo. Wybierając rurki w różnych kolorach, możesz łatwo oznaczyć poszczególne przewody i ich wiązki w instalacji.

Zdarza się, że instalacja elektryczna pokryta warstwą tynku przestaje działać prawidłowo. W najgorszym przypadku uszkodzone kable mogą nawet spowodować odcięcie prądu w całym domu. Już na etapie projektowania i montażu instalacji elektrycznej należy pomyśleć o bezpieczeństwie. Rurki termokurczliwe skutecznie uszczelniają kable. Dzięki nim chronisz przewody i połączenia między nimi. Pod wpływem temperatury koszula kurczy się, a gdy temperatura spada – zastyga. Takie rozwiązanie sprawia, że starannie oklejony taśmą kabel jest odporny na uszkodzenia. Kable nie skręcają się ani nie ocierają.

Koszulki termokurczliwe zostały wykonane z octanu winylu. Jeden zestaw zawiera od 5 do nawet 164 sztuk. Zachęcamy do zakupów!