• Kategorie
 • Szukaj
 • Wyłączniki nadprądowe

Wyłączniki nadprądowe to niezwykle istotne elementy nowoczesnych instalacji elektrycznych, zapewniające ochronę w przypadku występowania przeciążeń i zwarć. Zadaniem tego urządzenia jest przerwanie ciągłości obwodu w momencie wykrycia przekroczenia bezpiecznej dla niego wartości. W sklepie Szlog znajdziesz szeroką ofertę wyłączników nadprądowych od renomowanych producentów, które pozwolą na szybkie reagowanie na zachodzące anomalie w przepływie prądu w instalacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Wyłączniki nadprądowe – do czego służą i jak działają?

Wyłączniki nadprądowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie, zastępujące w nowoczesnych instalacjach elektrycznych bezpieczniki topikowe. Ich zadaniem jest wykrywanie zbyt wysokiego napięcia prądu w obwodzie. Wyłączniki nadprądowe stale monitorują natężenie przepływającego w instalacji prądu. W przypadku wykrycia niebezpiecznych wartości przerywają obwód, nie pozwalając na uszkodzenie instalacji czy podłączonych do niej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Główną przewagą nad bezpiecznikami topikowymi jest fakt, że wyłączniki nadprądowe są wielokrotnego użytku – po ich aktywacji, zweryfikowaniu powodu wzrost napięcia i przeprowadzeniu odpowiednich prac serwisowych, normujących parametry obwodu, wyłącznik nadprądowy można ponownie aktywować.

Wyłączniki nadprądowe – rodzaje

Dostępne w sprzedaży wyłączniki nadprądowe możemy podzielić ze względu na typy i kategorie, ich dostosowanie do wymagań danej instalacji i specyfikę pracy. Do najpopularniejszych rodzajów należą wyłączniki nadprądowe instalacyjne, które chronią obwody w domach i biurach oraz wyłączniki nadprądowe przemysłowe, przeznaczone do ochrony maszyn i urządzeń o wysokich wymaganiach mocy. Istnieje również podział ze względu na charakterystykę czasowo-prądową, oferującą różne profile wyzwalania, dostosowane do obciążeń o charakterze rezystancyjnym, indukcyjnym lub silnie indukcyjnym.

Wyróżniamy wyłączniki nadprądowe typu:

 • A – stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest natychmiastowa reakcja;
 • B – najczęściej wykorzystywany rodzaj wyłączników, szczególnie w mieszkaniach i domach. Są dostosowane konstrukcją do standardowych zmian w natężeniu prądu;
 • C – stosowane w celu zabezpieczenia urządzeń przemysłowych, szczególnie w przypadku chęci ochrony sprzętu z dużym prądem rozruchowym;
 • D – bardziej zaawansowana wersja wyłączników typu C, przeznaczona do ochrony specjalistycznych urządzeń przemysłowych;
 • E – wykorzystywane w celu stworzenia ochrony przedlicznikowej;
 • K – idealne do współpracy ze sprzętem trójfazowym;
 • L – bezpośrednio zastępujące bezpieczniki topikowe, obecnie coraz rzadziej wykorzystywane, zastąpione przez typ B;
 • S – rozwinięcie bezpieczników typu B, zapewniające znacznie wyższą czułość;
 • Z – stosowane wszędzie tam, gdzie liczy się niezwykła czułość. Szczególnie doceniane w instalacjach, do których podłączone są liczne sprzęty elektroniczne.

Wyłączniki nadprądowe ze sklepu Szlog

W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju wyłączniki od renomowanych firm. Proponujemy m.in. wyłączniki nadprądowe Schelinger oraz wyłączniki nadprądowe Legrand. Wymienione marki są szczególnie doceniane przez fachowców za swoją niezawodność i wysoką jakość oferowanych produktów. Zapoznaj się także z pozostałymi akcesoriami z kategorii Elektryka.