• Kategorie
  • Szukaj
  • Wyłączniki

Włączniki do prądu i wyłączniki do prądu stanowią podstawową metodę sterowania różnymi układami elektrycznymi w budynkach. Są one wykorzystywane przede wszystkim do kontrolowania działania oświetlenia, choć mogą sprawdzać się również w innych układach, np. do obsługi dzwonków czy rolet i żaluzji. 

 

Przed ich zakupem warto zapoznać się z dostępnymi typami i sposobami działania, takimi jak mechanizm wyłącznika krzyżowego, dzwonkowego czy schodowego. Oferta sklepu Szlog obejmuje szeroki wybór różnorodnych włączników i wyłączników, które pomogą w przygotowaniu układu elektrycznego o konkretnej funkcjonalności i zastosowaniu.

Włączniki do prądu – rodzaje

W zależności od docelowego sposobu obsługi konkretnej instalacji można postawić na różne włączniki i wyłączniki do prądu. Wszystkie warianty można przygotować z wykorzystaniem produktów z oferty sklepu Szlog – znajdziesz u nas następujące rozwiązania:

  • łączniki jedno- i dwubiegunowe,
  • przyciski dzwonkowe,
  • wyłączniki krzyżowe,
  • wyłączniki schodowe,
  • wyłączniki wieloklawiszowe.

Poszczególne opcje różnią się przede wszystkim pod względem wyglądu przejść pomiędzy różnymi stanami w ramach instalacji. W przypadku łączników jedno- i dwubiegunowych różnica polega na możliwości obsługi jednego lub większej liczby obwodów. Druga grupa znajduje zastosowanie m.in. przy włączaniu elementów korzystających z różnego napięcia.

Włączniki do prądu dzwonkowe

Nazwa łącznika dzwonkowego odnosi się do jego głównego zastosowania, którym są dzwonki przy wejściach do budynków lub pomieszczeń. Działanie tego typu włączników i wyłączników opiera się na załączeniu obwodu w momencie styku, a następnie samoczynnego wyłączenia po puszczeniu przycisku. Kluczowym elementem takiej konstrukcji jest sprężyna, która odpowiada za rozłączenie. Innym określeniem na produkty tego typu są „łączniki zwierne”. Mogą one być wykorzystywane również do włączania światła na określony czas, np. na klatkach schodowych.

Włączniki i wyłączniki do prądu schodowe

W tym przypadku włącznik do prądu jest instalowany w parach, które znajdują się np. na dwóch końcach pomieszczenia lub klatki schodowej. Obydwa elementy są ze sobą połączone; włączenie dowolnego z nich powoduje otwarcie lub zamknięcie obwodu, zależnie od jego aktualnego stanu. Podobnie jak łącznik dzwonkowy, takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie na klatce schodowej. W tym przypadku wyłączenie nie jest jednak zależne od upływu czasu po naciśnięciu przycisku, a od ponownego przełączenia obwodu, korzystając np. z drugiego łącznika.

Mechanizm wyłącznika krzyżowego

Mechanizm wyłącznika krzyżowego jest nieco bardziej skomplikowany. Tego typu układ jest wyposażony w parę wejść i parę wyjść, które są łączone naprzemiennie lub na wprost. Jego wykorzystanie skupia się na integracji z łącznikiem schodowym i pozwala na zwiększenie liczby punktów, w których można włączyć lub wyłączyć obwód. W przypadku włączników schodowych są to zawsze dwie lokalizacje, jednak z użyciem łącznika krzyżowego może to być dowolna liczba. Z tego względu jest to dobry wybór m.in. do wysokich klatek schodowych z wieloma piętrami.

Włączniki i wyłączniki do prądu od sprawdzonych producentów

Nasza oferta obejmuje jedynie propozycje od zaufanych dostawców, którzy są w stanie zapewnić sprawne działanie, wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Stawiamy na partnerów takich jak proEKOczy TOPAZ, dzięki czemu nasi klienci mogą cieszyć się najwyższym standardem dostępnych rozwiązań. Asortyment Szlog obejmuje także wiele propozycji od innych docenianych producentów – zapraszamy do sprawdzenia całej kategorii, w której na pewno znajdą się produkty dopasowane do danego zastosowania.

Włączniki do prądu – akcesoria

 

Oprócz samych włączników i wyłączników oferujemy również przydatne akcesoria, które pozwolą skutecznie uzupełnić funkcjonalność łączników. Są to m.in. osłony pod wyłącznik zapewniające zabezpieczenie ściany i zwiększające estetykę produktu. Są one dostępne w różnych kolorach, co pozwala dopasować ich wygląd do danego pomieszczenia. Ponadto w ramach oferty Szlog można zamówić kondensator do świetlówek energooszczędnych, który pozwala zminimalizować zjawisko przebłysków. Element ten jest przeznaczony do równoległego podłączenia do obwodu łącznika.