• Kategorie
  • Szukaj
  • Systemy odgromowe

Systemy odgromowe stanowią kluczowe zabezpieczenie przed szkodami spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Asortyment sklepu Szlog obejmuje szereg produktów niezbędnych do stworzenia efektywnego i wytrzymałego systemu. To propozycje takie jak studzienki gruntowe, uziomy, bednarki, uchwyty czy puszki do złącz odgromowych. Wszystkie z nich łączy trwała, solidna konstrukcja z materiałów pozwalających na skuteczne odprowadzenie wyładowań. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyposażenia się w rozwiązania, które zagwarantują ochronę przed burzą w budynkach o różnym przeznaczeniu.

Rola poszczególnych elementów systemów odgromowych

Optymalna ochrona przed burzą wymaga wyposażenia się w kilka produktów, które współgrają ze sobą, tworząc spójny system odgromowy. Przed zakupem warto zapoznać się z zasadą działania każdego z nich:

  • bednarka – płaskownik stalowy wykorzystywany do wykonania uziomu sztucznego;
  • uziom – elementy umieszczane w gruncie, które odpowiadają za utworzenie połączenia elektrycznego pozwalającego na przewodzenie energii z wyładowań;
  • uchwyt – podstawa utrzymania właściwej pozycji przewodu odgromowego;
  • studzienka gruntowa – pozwala na kontrolowanie i testowanie połączenia między uziomem a przewodami uziemiającymi;
  • puszka do złącza odgromowego – służy do połączenia przewodów odgromowych i uziemienia.

Jak działa system odgromowy?

Głównym zastosowaniem systemu odgromowego jest zapewnienie ochrony przed przeciążeniami wywołanymi przez wyładowania atmosferyczne podczas burzy. Dzięki nim elektryka w budynku jest zabezpieczona przed uszkodzeniami nawet w razie bardzo niesprzyjającej pogody. Jej zasada działania opiera się na zbieraniu energii z piorunów do zwodów, które następnie przekazują prąd do przewodów odprowadzających. Stąd energia przedostaje się do uziomów – ich zadanie skupia się z kolei na rozproszeniu prądu poprzez przekazanie go do gruntu. W efekcie ogromna ilość energii zawarta w piorunie nie trafia do pozostałych elementów budynku, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo urządzeń i osób znajdujących się w danym obiekcie.

Czy systemy odgromowe są obowiązkowe?

Polskie prawo zawiera konkretne wytyczne dotyczące obowiązku montażu systemów odgromowych. Co istotne, normy różnią się w zależności od rodzaju budynku. Obiekty mieszkalne charakteryzują się innymi wymaganiami niż lokale biurowe, podobnie jak konstrukcje gospodarskie. Największe znaczenie mają wymiary budynku – jeśli jego powierzchnia przekracza 500 m2lub wysokość jest większa niż 15 metrów, system odgromowy jest wymagany. Warto jednak zastosować takie rozwiązanie nawet w przypadku mniejszych obiektów – inwestycja w piorunochrony pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i awarii.

Normy regulujące zastosowanie systemów odgromowych

Dobór konkretnych parametrów systemu odgromowego jest zależny od rodzaju i powierzchni budynku, jak również jego lokalizacji. Warto zaznaczyć, że np. w północno-zachodniej części Polski występuje nieco większe ryzyko wyładowań niż w pozostałych regionach kraju, przez co wytyczne w tym zakresie mogą być trochę inne. Szczegółowych informacji należy szukać w następujących normach:

  • PN-EN 62305 – uniwersalna, szeroko stosowana norma, która obejmuje większość instalacji odgromowych;
  • PN-IEC 60364-4-443 – norma warunkująca użycie konkretnych rozwiązań wg liczby burzowych dni w roku;
  • PN-IEC 60364-5-534 – zestaw wytycznych dotyczących urządzeń do ograniczania przepięć.

Systemy odgromowe i wiele więcej – zadbaj o bezpieczeństwo z ofertą sklepu Szlog

 

Odpowiednie przygotowanie systemu odgromowego ma ogromne znaczenie dla ochrony budynków, osób korzystających z danych obiektów i wykorzystywanych urządzeń. Warto jednak zaznaczyć, że systemy odgromowe nie są jedynym rozwiązaniem wypływającym na bezpieczeństwo sieci elektrycznej. Należy również zwrócić uwagę m.in. na odpowiednie ułożenie i zabezpieczenie kabli, które można wykonać z rurami i korytkami. Istotną rolę odgrywa także właściwy dobór gniazd elektrycznych, dostosowanych do mocy poszczególnych urządzeń. Wszystkie niezbędne rozwiązania tego typu można znaleźć w ramach szerokiej oferty sklepu Szlog.