• Kategorie
  • Szukaj
  • Rury i korytka

Akcesoria do układania kabli i przewodów

 

Układanie kabli i przewodów elektrycznych często stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza gdy pojawia się konieczność prowadzenia kilku kabli jednocześnie, wzdłuż określonej ścieżki. Odpowiednie ułożenie kabli ma przede wszystkim kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania całej instalacji. Wszystkie przewody, które nie są prowadzone w ścianie, powinny być tak zabezpieczone, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ułożenie i zabezpieczenie kabli elektrycznych sprawia również, że instalacja wygląda schludnie i estetycznie. 

Peszel

Jednym z najczęściej wybieranych akcesoriów do organizacji kabli i przewodów elektrycznych jest tzw. peszel, czyli rura karbowana. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, a falista powierzchnia rury zapewnia elastyczność oraz umożliwia łatwe dopasowanie do różnych kształtów i wymiarów przewodów. Stosowanie peszla pozwala na szybkie układanie kabli instalacji elektrycznej wzdłuż określonych ścieżek, a cechą charakterystyczną samej rury karbowanejjest jej łatwy montaż i demontaż. Peszel jest wykonany zwykle z tworzywa sztucznego i może mieć różne kolory. 

Korytko kablowe

Drugim najczęściej stosowanym akcesorium do organizacji kabli i przewodów elektrycznych jest tzw. korytko kablowe, czyli specjalna listwa instalacyjna. Jej głównym zadaniem jest maskowanie wiszących przewodów i ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi podobnie jak w przypadku rur karbowanych. Korytko kablowema charakterystyczny kształt rynienki i składa się z dwóch części. Pierwsza część jest podstawą, natomiast druga część maskownicą. Listwa instalacyjnajest często wykorzystywana do maskowania kabli od telewizora, które zwisają wzdłuż ściany po zamontowaniu odbiornika na ścianie.

Uchwyty do rur 

Akcesoria do organizacji kabli i przewodówelektrycznych to tylko jedna z wielu kategorii akcesoriów, które są powszechnie wykorzystywane w instalacjach budynków mieszkalnych i usługowych. Inną grupą osprzętu do instalacji są uchwyty do rur, które są przystosowane do montażu rur o niewielkich średnicach. Uchwyty te najczęściej mają dwie wersje – otwartą i zamkniętą – oraz jako uchwyty pojedyncze i podwójne. Ułatwiają one przede wszystkim organizację i montaż rur instalacyjnych i są stosowane m.in. do rur klimatyzacyjnych w mieszkaniach i biurowcach. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania specjalnej złączki do rur, która umożliwia łączenie rur o tych samych średnicach.

Uchwyty do rur otwarteto często tylko jedna część, natomiast uchwyty do rur zamkniętesą dwuczęściowe. W obu przypadkach podstawa uchwytu jest mocowana do ściany lub sufitu na specjalnych kołkach i wkrętach, jednakże uchwyty zamkniętemają dodatkowe zabezpieczenie, które zapobiega wysunięciu się rury instalacyjnej z uchwytu. Te są wykonane z tworzyw sztucznych i są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych: białym i szarym. Rury instalacyjnesą mocowane w uchwytach na wcisk.