• Kategorie
  • Szukaj
  • Wkładki topikowe

Wkładki topikowe to jeden z rodzajów zabezpieczeń stosowanych w instalacjach elektrycznych. Tego rodzaju bezpieczniki chronią przed skutkami przeciążeń i zwarć, które mogą prowadzić do uszkodzeń poszczególnych urządzeń, samej instalacji, a także w skrajnych przypadkach do pożaru. W sklepie Szlog oferujemy szeroką gamę wkładek topikowych dostosowanych do różnych potrzeb i specyfikacji technicznych, zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Wkładki topikowe (bezpieczniki) – do czego służą?

Wkładki topikowe, powszechnie znane jako bezpieczniki topikowe, służą do zabezpieczenia przed przeciążaniami i zwarciami, jakie mogą wystąpić w instalacji elektrycznej. Ich zadaniem jest przerwanie obwodu elektrycznego w przypadku wystąpienia zbyt wysokiego napięcia. Taki bezpiecznik zapewnia ochronę przed uszkodzeniem zarówno instalacji, jak i podłączonym urządzeniom. Chociaż w domowych instalacjach elektrycznych wkładki topikowe są coraz rzadziej wykorzystywane i są wypierane przez wyłączniki nadprądowe, to ze względu na swoją niezawodność i stosunkowo niską cenę nadal są powszechnie stosowane w przemyśle.

Jak są zbudowane bezpieczniki topikowe? Zasada działania

Wkładki topikowe w momencie wystąpienia zbyt wysokich wartości napięcia w sieci przerywają obwód elektryczny. Dzieje się tak w wyniku nagrzania elementu topikowego do skrajnych wartości temperaturowych, w których się topi. Są to najczęściej odpowiednio nacięte taśmy wykonane z miedzi lub srebra. W wyniku przepalenia topika dochodzi do zapalenia łuku elektrycznego. W momencie jego całkowitego zagaszenia następuje przerwanie obwodu, a w konsekwencji w instalacji przestaje płynąć prąd.Warto zaznaczyć, że po aktywacji bezpiecznika topikowego ulega on zniszczeniu, dlatego musimy go wymienić na nowy.

Wkładki topikowe składają się z takich elementów jak:

  • podstawa bezpiecznikowa;
  • wkładka topikowa;
  • osłona;
  • nośnik;
  • wstawka kalibrowa.

Wkładki topikowe – zastosowanie

Wkładki topikowe, chociaż nie są nową technologią, nadal są powszechnie wykorzystywane zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w zaawansowanych instalacjach przemysłowych. W gospodarstwach domowych chronią przed uszkodzeniem w wyniku nadmiernych obciążeń i zwarć podłączony sprzęt AGD i RTV, a w przemyśle ochraniają zaawansowane maszyny, transformatory czy silniki. Dzięki szerokiej ofercie rodzajów i charakterystyk wkładki topikowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba ochrony przed niekontrolowanym przepływem prądu i skokami napięcia.

Szlog – bezpieczniki topikowe i nie tylko. Poznaj naszą ofertę!

 

W ofercie sklepu Szlog znajdziesz wkrętki i bezpieczniki topikowe. Te pierwsze służą do poprawnego montażu bezpiecznika w rozdzielnicy elektrycznej i są nieodzownym elementem instalacji elektrycznej wykorzystującej tego rodzaju zabezpieczenie. Proponowane przez nas wkładki topikowe są przeznaczone do różnych instalacji elektrycznych i charakteryzują się różnorodną specyfikacją techniczną. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, obejmującą także inne elementy z zakresu elektrykiaparatury zabezpieczającej.