• Kategorie
  • Szukaj
  • Złączki

Szybkozłączki lub po prostu złączki do kabli – często określane także „wago” od nazwy ich głównego producenta – to proste, ale bardzo istotne elementy instalacji elektrycznych. Z ich zastosowaniem można łatwo, szybko i skutecznie połączyć przewody zarówno jednego typu, jak i różnych rodzajów. W zależności od konstrukcji złączki mogą się trochę różnić pod względem zastosowania, jednak w ramach naszej oferty można znaleźć wszystkie niezbędne produkty do różnorodnych instalacji. Sklep Szlog proponuje również zestawy złączek, dzięki którym można wyposażyć się w dużą liczbę produktów na zapas.

Złączki – zastosowanie

Głównym obszarem, w którym wykorzystuje się złączki Wago, są instalacje elektryczne w budynkach. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie – można je również spotkać m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy w maszynach przemysłowych. Ich format pozwala ponadto na łączenie przewodów telekomunikacyjnych. Szybkozłączki dzielą się na wiele rozmiarów, które pozwalają na dostosowanie konkretnego rozwiązania do potrzeb danej instalacji. Co więcej, niektóre modele umożliwiają łączenie różnych przewodów, co jeszcze bardziej zwiększa możliwości złączek dostępnych w ramach oferty sklepu Szlog.

Jak wybrać odpowiednie złączki?

Podstawowym parametrem przy zakupie złączek jest ich rozmiar. Ta wartość decyduje o charakterystyce kabli, które można podłączyć do danego elementu, a konkretnie o ich maksymalnej średnicy. Dostępne wartości to m.in. 2,5 mm czy 4 mm. Poza tym należy zwrócić uwagę na warunki występujące w danej instalacji, a w szczególności na temperaturę otoczenia – kluczową kwestią jest wybór elementów, które zachowują stabilność połączenia w określonych sytuacjach. Do tego istotny jest stopień ochrony, określany standardową skalą IP. Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposób mocowania zarówno samych złączek, jak i przewodów wewnątrz złączki.

Jak działają złączki Wago?

Najważniejszą zaletą złączek Wago, dzięki której tego typu produkty cieszą się tak szeroką popularnością w świecie elektryki, jest możliwość zaciśnięcia przewodów bez żadnych dodatkowych narzędzi. Dzięki temu korzystanie z nich jest bardzo proste i szybkie. Jednocześnie jakość i trwałość połączenia stoją na znakomitym poziomie. Aby złączyć przewody ze sobą, wystarczy zdjąć izolację z odpowiednich końcówek. Następnie drut należy umieścić wewnątrz złączki. To już prawie koniec – ostatnim krokiem jest po prostu zaciśnięcie całości. Metalowe elementy w środku odpowiadają za sprawne przekazywanie energii, dzięki czemu połączenie działa w prawidłowy sposób.

Zestawy złączek i pojedyncze produkty w ofercie Szlog

Złączki w asortymencie sklepu Szlog są sprzedawane zarówno w postaci pojedynczych egzemplarzy, jak i zestawów łączących wiele produktów. Wybór powinien być dopasowany przede wszystkim do wymagań użytkownika. Jeśli potrzebujemy szybkiego sposobu na złączenie jednego układu, wystarczy pojedynczy produkt. Wykonując większe instalacje, lepiej jednak wyposażyć się w komplet – takie rozwiązanie pozwoli także dużo zaoszczędzić w porównaniu do osobnego zakupu poszczególnych elementów. Warto również zapoznać się z pozostałymi propozycjami z tej kategorii, które mogą być przydatne przy tworzeniu instalacji, takimi jak kostki elektryczne czy hermetyczne złączki.

Hermetyczne złączki – zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi

 

Standardowe złączki Wago to uniwersalne, funkcjonalne rozwiązanie o szerokim zastosowaniu. Niektóre układy wymagają jednak bardziej specjalistycznych produktów, które uwzględniają szczególne warunki występujące w konkretnej instalacji. Przykładem są m.in. maszyny przemysłowe i budowlane narażone na kontakt z wodą lub pyłkami. Aby zapewnić bezpieczeństwo tego typu urządzeń, warto wyposażyć się w złączki hermetyczne o odpowiedniej skali szczelności IP. W ofercie Szlog znajduje się m.in. złączka IP65 wykonana z tworzywa PA66, która zapewni skuteczne zabezpieczenie przewodów w wymagających warunkach.