Narzędzia to nieodzowny element wyposażenia w domach, ogrodach czy też warsztatach. Dzięki nim majsterkowanie staje się prostsze, ale nie zawsze jest to przez nas doceniane. Dlaczego warto konserwować narzędzia i jak to robić, na te i inne pytania odpowiemy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury !

 

Narzędzia, czym są, wszyscy dobrze wiemy. Używają ich mechanicy, budowlańcy, ale też zwykli niedzielni majsterkowicze, którzy lubią od czasu do czasu coś zbudować. No bo jak wbić gwóźdź bez młotka? Niby się da, ale koniec końców i tak każdy z nas, nawet jeżeli go nie posiada, to w takiej sytuacji ruszy, żeby go kupić!

konserwacja narzędzi


Jak zadbać o narzędzia ?

Przechodząc do sedna sprawy, damy wam kilka wskazówek, jak zająć się narzędziami! Pierwszą i najważniejszą sprawą jest ich czyszczenie. Powinniśmy to robić po każdej zakończonej pracy, a minimum raz w tygodniu. Pozwoli to na zachowanie wszelkich właściwości naszych narzędzi i wydłuży ich żywot.

Drugą zasadniczą kwestią jest używanie właściwych materiałów konserwujących. W zależności od materiału wykonania i przeznaczenia przyborów, których używamy, powinniśmy się wyposażyć w specjalnie do tego przeznaczone produkty.

konserwacja narzędzi

Narzędzia drewniane

Tutaj sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Co jakiś czas musimy użyć impregnatu, dzięki, który pozwoli drewnu lepiej radzić sobie z wilgocią. Unikniemy wtedy gnicia i próchnienia, co szczególnie uciążliwe jest w przypadku siekier i młotków. Jeżeli nie zahamujemy tych procesów, mogą stać się uciążliwe, ale co najważniejsze, niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której trzonek łamie się podczas rąbania drewna.

Narzędzia drewniane

Narzędzia metalowe

Jak zadbać o narzędzia metalowe ? To zależy. Jeżeli mamy do czynienia z mechanizmami, warto je najpierw przeczyścić np. sprężonym powietrzem. Później użyć smaru, może być wszystkim znane i lubiane Wd 40. Pozbędziemy się wtedy zacięć i skrzypienia.

Jeżeli chcemy zakonserwować elementy metalowe takie jak np. główka młotka, powinniśmy użyć papieru ściernego. Po pozbyciu się nalotu znowu do gry wkracza niezawodne WD40. Należy nim popsikać dany element, następnie wytrzeć i gotowe !

WD40

Przechowywanie


To już ostatnia rzecz, o jakiej należy pamiętać. Warunki, w jakich przechowujemy przyrządy, są niezwykle ważne dla ich stanu. Nie posiadając jakiejś suchej szopy, bądź miejsca w garażu, powinniśmy się zastanowić nad kupnem skrzynki narzędziowej. Tak zadbany osprzęt na pewno na nie zawiedzie !