Karmnik dla ptaków to jedna z najprostszych konstrukcji, jakie możemy wykonać. Sprawi, że ptaki przetrwają zimę, a na naszych twarzach zawita uśmiech. Oczywiście możemy go zbudować w różnych wariantach, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Ptasi karmnik zdecydowanie nie należy do skomplikowanych, możemy go stworzyć wraz z naszymi pociechami. My pokażemy im podstawy majsterkowania, zaś one będą miały wielką satysfakcję z samej budowy, ale również efektów. Zanim jednak zabierzemy się za jego tworzenie, warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Przed podjęciem pracy należy zastanowić się nad materiałami, z jakich go zrobimy, miejscem jego usytuowania oraz jakie ptaki chcemy dokarmiać. Oprócz tego, dla ptaków, karmnik pełni również rolę ochronną. Mogą się w nim schronić przed drapieżnikami, albo przeczekać złe warunki pogodowe.

Karmnik, karmnikowi nierówny. Czyli jaki materiał wybrać?

Karmnik plastikowy

karmnik drewniany

Prosty w budowie i mało czasochłonny. Budowa karmnika tego rodzaju nie wymaga od nas praktycznie żadnych umiejętności. Żeby go stworzyć ,potrzebujemy plastikowej butelki, ważne jest, aby nie była zbyt miękka. W ten sposób uchronimy ptaki przed dziobaniem go, zaś sam karmnik będzie wytrzymalszy.

Wielkość takiego karmnika uzależniona jest oczywiście od nas samych. Większy nada się dla kilku ptaków naraz oraz pozwoli większej ilości gatunków się w nim stołować. Wystarczy wybrać odpowiednią butelkę, wyciąć w niej dziurę i gotowe. Nic prostszego, prawda ?

Karmnik drewniany

Tutaj sytuacja wygląda już nieco bardziej skomplikowanie, jednak nadal mamy do czynienia z prostą konstrukcją. Przygotować musimy jednak parę narzędzi oraz materiałów. Efekt jednak jest nieporównywalny do jego plastikowego odpowiednika. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu i stworzyć coś naprawdę satysfakcjonującego. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • Deska na podłogę.
  • Cztery deski na ścianki boczne.
  • Cztery kantówki na podpory.
  • Dwie kantówki na belki poprzeczne.
  • Dwie deski składające się na daszek.
  • Wiertarka, którą wczesnej przygotujemy elementy do montażu.
  • Lakier, którym zakonserwujemy nasz karmnik z zewnątrz,
  • Pędzel
Odsyłamy do filmu , gdzie zobaczycie, jak zmontować całość: 

  

Gdzie ustawić nasz karmnik ?

Wystawiony na często niesprzyjające warunki, karmnik narażony jest na wiele trudności. Deszcz, grad, mocne wiatry, zmiany temperatur oraz wiele innych nieprzewidzianych zdarzeń. Porządna konstrukcja, pozwoli ptakom schronić się przed tymi czynnikami. Bardzo ważne jest również umiejscowienie go w dogodnym miejscu.

Musi być odpowiednio daleko od miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak ulice czy chodniki. Jeżeli natomiast posiadamy własne podwórko, nasz karmnik powinniśmy ustawić, w odpowiedniej odległości od domu. Ważnym elementem jest również wysokość oraz sposób zamontowania karmnika. Przy większej konstrukcji zalecamy ustawienie i przytwierdzenie go za pomocą wkrętów(hiperłącze)do jakiejś powierzchni np. wysokim paliku.

Karmnik wiszący nie powinien zatem mieć dużych gabarytów. Należy zwrócić uwagę na jego wagę oraz stabilność konstrukcji. Karmnik powinien wisieć co najmniej 2 metry nad ziemią. Dzięki takiemu zabiegowi uchronimy ptaki przed atakiem ze strony drapieżników.

Jakie ptaki odwiedzą nasz karmnik ?

W zależności od tego, jaki rodzaj karmnika wybraliśmy, oraz na jaką wielkość się zdecydowaliśmy, możemy spodziewać się różnych rezultatów. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstszymi gośćmi naszych karmników będą trzy gatunki.

Sikorka – Te małe nocne ptaki często towarzyszą nam nawet w dużych miastach. Można je spotkać niemal wszędzie w Polsce, wszędzie tam, gdzie jest karmnik lub otwarta przestrzeń do gniazdowania. Ich wielkość waha się od 20cm do 35cm.

Śikorka

Wróbel - Jest to pospolity ptak związany z człowiekiem, ściśle związany z osiedlami ludzkimi i tylko sporadycznie gniazduje poza nimi. Wróbel jest prawdopodobnie najdłużej związanym z człowiekiem ptakiem. Uważa się, że skolonizował ludzkie osady przed kilkoma tysiącami lat.

Wróbel

Gil – Trochę większy od wróbla. Widywany głównie z okresu zimowego, natomiast w okresie letnim jest ptakiem skrytym i trudno do dostrzeżenia.

gill

Zachęcamy do odwiedzenia do polubienia naszego fanpage na facebook’u , oraz przeczytania innych postów znajdujących się na naszym blogu.