Najlepsza siekiera dla ciebie? Podpowiadamy jak ją wybrać! 

Ścinanie, oczyszczanie i rąbanie drewna to jedne z najczęstszych zadań, do których można wykorzystać dobrą siekierę. Należy jednak wiedzieć, że na rynku istnieją setki siekier o różnych rozmiarach i przeznaczeniu. Jak więc wybrać tę najlepszą?

Nowoczesne siekierki różnią się od swoich poprzedników w wielu aspektach. Posiadają trzonki wykonane najczęściej  z drewna odpornego na odkształcenia i warunki atmosferyczne np. jesionu. Głowica wykonana jest natomiast ze stali  hartowanej lub kompozytów z włókna szklanego. Jeżeli szukasz siekiery głównie do cięcia drewna, powinieneś zdecydować się na siekierę lub tasak, w innym wypadku powinien być to topór. Tasaki i siekiery charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i małą wagą, sięgającą zazwyczaj do 1 kilograma. Ich trzonek jest krótki i nie przekracza 60 cm. Dzięki małym wymiarom i niewielkiej wadze są one o poręczne i dość uniwersalne.

Rodzaje siekierek dostępne na naszym rynku 


  • Siekiera ciesielska – jedna z najostrzejszych, główne jej  przeznaczenie to precyzyjne cięcia. Używana czasem przy budowach jednak główne zastosowanie znajduje w stolarstwie .

 

  • Siekieromłot – posiada on  specjalnie wyprofilowany obuch, który sprawdza się przy ciosaniu kołków czy wyrzeźbieniu prostych kształtów. Jego druga strona wykorzystywana  jest najczęściej jako młotek. 
  •  Siekiera dwustronna – w przypadku tej siekiery głowica ma ostrza z obu stron. Wykorzystywana jest głównie przez drwali, kiedy w lesie stępimy jedną ze stron, a nie mamy możliwości jej naostrzenia, wystarczy że przekręcimy siekierę i możemy bez problemu pracować dalej.
  • Siekiera uniwersalna – jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie dobre dla każdego, jest narzędziem wielozadaniowym. Można użyć go zarówno do rozłupania kilku kawałków drewna kominkowego, jak i podczas codziennych prac w naszym ogrodzie.
  • Siekiera turystyczna – Do zdecydowanych jej zalet należy niewielki rozmiar i mała waga. Dzięki temu sprawdzi się  podczas wyprawy,albo jako wyposażenie niedużego schowka ogrodowego. Z łatwością potniemy nią gałęzie, jednak duże kawałki drewna mogą być dla niej wyzwaniem .
  • Toporek – Często wykorzystywany jako osprzęt strażacki. Poręczne zazwyczaj używana  do konkretnych zadań. Długość trzonka wynosi około 60 cm.
  • Siekiera rozłupująca – Dzięki swojej szerokiej głowicy sprawdzi się głównie do rozłupywania drewna opałowego. To właśnie dzięki szerszej głowicy, można nią bez problemowo rozdzielić fragmenty drewna. 

  • Karczownik – Idealny do prac w naszym ogrodzie. Wyglądem jest zbliżona bardziej do noża niż siekiery. Zakończony haczykiem, niezastąpiony podczas pielenia skalniaków, lub przycinania krzewów

    Waga ma znaczenie!

Odchodząc już od podziału na wyszczególnione wyżej rodzaje siekier, warto zwrócić uwagę na wagę naszego narzędzia. Im posiada mniejszym rozmiar oraz wagę tym jest bardziej poręczna. W naszym sklepie(sklep ma hiperłącze) znajdziecie modele zaczynające się od 400g, a nawet takie, które potrafią ważyć sporo, bo niecałe dwa kilogramy.