Jesień to magiczny czas w ogrodzie, gdy natura przygotowuje się do zimowego spoczynku. To także okres intensywnych prac ogrodowych, które mają duże znaczenie dla kondycji roślin i stanu ogrodu w przyszłym sezonie. W tym artykule dowiecie się, jakie prace warto wykonać, aby cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez cały rok.

Ogródek Warzywny

Jesień to czas obfitych plonów w ogródku warzywnym. Warto zebrać ostatnie zbiory pomidorów, papryki, cukinii i innych letnich warzyw. Przed przymrozkami zbierz także zioła z warzywniak, aby przedłużyć okres ich dostępności. Kiedy już plony zostaną zebrane, nadszedł czas na przygotowanie gruntu pod przyszły sezon. Wykorzystaj kultywator do luźnego spulchnienia ziemi oraz wzbogacenia jej nawozami organicznymi, takimi jak kompost czy obornik.

Usuń obumarłe liście i przycięcie roślin, które nie będą już dłużej produkować owoców. To pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Wykorzystaj tę porę roku, aby ograniczyć populację szkodników, na przykład zbierając i usuwając ich gniazda oraz pozostałości po roślinach.

Jesienne prace

Skalniak Jesienią

Rośliny w skalniaku również wymagają specjalnej opieki jesienią. Wycinaj przekwitłe kwiatostany, aby zachęcić rośliny do gromadzenia sił na zimę. Ochroń delikatne gatunki przed przymrozkami za pomocą agrowłókniny. Jesień to dobry czas na sadzenie roślin cebulowych, takich jak krokusy, narcyzy czy tulipany, oraz bylin, które zakwitną wiosną.

Koniec Okresu Wegetacyjnego 

Kończenie okresu wegetacyjnego w ogrodzie i na skalniaku jest ważnym momentem, który sygnalizuje zbliżający się czas spoczynku zimowego. To czas, kiedy rośliny przygotowują się do zimowego odpoczynku, a przygotowanie ogrodu na ten okres jest kluczowe dla zdrowego rozwoju roślin w przyszłym sezonie. Oto kilka kroków, które warto podjąć na koniec okresu wegetacyjnego:
Jesienne prace

 • Zbierz ostatnie plony z roślin, które nadal produkują owoce lub warzywa. Zadbaj o to, aby żadne owoce nie pozostawały na roślinach, ponieważ mogą przyciągnąć szkodniki i choroby.
 •  Przycięcie roślin na koniec okresu wegetacyjnego pomoże zminimalizować ryzyko przenoszenia chorób i szkodników na przyszły sezon. Usuń martwe liście i pędy.
 • Na koniec sezonu warto zastosować nawozy, które pomogą roślinom przygotować się do zimy. Unikaj jednak stosowania nawozów bogatych w azot, które mogą zachęcać rośliny do nadmiernego wzrostu w tym czasie.
 • Rośliny wrażliwe na mróz, które zostaną na zimę na skalniaku lub w ogrodzie, warto okryć specjalnymi osłonami lub agrowłókniną. To pomoże zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez niskie temperatury.
 • Ogranicz podlewanie roślin, ponieważ potrzebują one mniej wody w okresie spoczynku zimowego. Uważaj jednak, aby gleba nie wyschła całkowicie.
 • Jeśli planujesz zmiany w rozmieszczeniu roślin lub nowe sadzenie w przyszłym sezonie, to jesień to dobry moment na przygotowanie gleby poprzez dodanie organicznych materiałów i poprawę jej struktury.
 • Wykonaj dokładne przeglądy roślin i usuń wszelkie oznaki infekcji czy szkodników. To pomoże uniknąć przenoszenia problemów na przyszły sezon.
 • Jesień to doskonały czas na planowanie zmian w ogrodzie, wybór nowych roślin czy projektowanie nowych obszarów. Możesz również przemyśleć, co zadziało się w bieżącym sezonie i co można poprawić w przyszłym.

Pamiętaj! W Polsce wyróżnia się aż 5 stref klimatycznych, z których każda ma inny okres wegetacyjny.  Najłatwiej jest wyznaczyć go za pomocą momentu kwitnienia niektórych roślin.

Jesienne prace
Kalendarz Jesienny 

Prace mogą się różnić w zależności od rodzaju roślin, klimatu i lokalnych warunków. Ważne jest dostosowanie działań do specyfiki Twojego ogrodu lub skalniaka.

 1. Wrzesień:

  • Przygotowanie Gleby: Po zakończeniu letnich upraw, przekop glebę, dodając kompost i nawozy organiczne.
  • Sadzenie: Rozpocznij sadzenie roślin ozdobnych na wiosnę oraz roślin cebulowych.
  • Zbiory: Kontynuuj zbieranie dojrzałych owoców i warzyw. Przygotuj się do zbioru nasion.
 2. Październik:

  • Przycinanie: Przycięcie krzewów i drzew przed zimą. Usuwanie chorych lub martwych gałęzi.
  • Podlewanie: Zmniejsz stopniowo podlewanie, dostosowując się do spadających temperatur.
  • Kompostowanie: Przygotuj kompost z liści i resztek roślinnych na przyszłoroczne nawożenie.
 3. Listopad:

  • Ochrona Roślin: Zabezpiecz delikatne rośliny przed mrozem za pomocą agrowłóknin.
  • Przygotowanie Ogródka Warzywnego: Zbierz resztki roślin i popraw strukturę gleby dodając organiczne materiały.
  • Zbieranie Nasion: Zbieraj nasiona z roślin jednorocznych i bylin, przygotowując się do przyszłego sezonu.
 4. Grudzień:

  • Planowanie: Przygotuj plan ogrodu na kolejny sezon, wybierając rośliny i lokalizacje.
  • Ochrona Przed Mróz: W razie spodziewanych przymrozków, zabezpiecz rośliny osłonami.

Pamiętaj, że prace w ogrodzie mogą się różnić w zależności od klimatu i regionu, w którym się znajdujesz. Dlatego zawsze warto dostosować wskazówki do lokalnych warunków i specyfiki swojego ogrodu.

Zapraszamy do polubienia naszego Facebook'a, znajdziecie tam wszelkie promocje, nowości i zniżki!