Nadchodząca zima to czas, kiedy warto zadbać o odpowiednie przygotowanie naszego domu, ogrodu oraz warsztatu. Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który pomoże Wam przetrwać zimowe miesiące bez nieprzyjemnych niespodzianek. 

Przygotowanie Ogrodu na Zimę

Zacznijmy od zewnątrz, od ogrodu, który wymaga szczególnej uwagi przed nadejściem mrozów.

 • Okrywanie roślin na zimę: Niektóre rośliny, szczególnie te mniej odporne na mróz, wymagają okrycia. Użyj agrowłókniny lub specjalnych pokrowców, aby ochronić je przed zimnem.
 • Ochrona roślin zimozielonych: Rośliny zimozielone również potrzebują ochrony, zwłaszcza przed wiatrem i mrozem. Zabezpiecz je, stosując osłony lub specjalne preparaty ograniczające parowanie wody.
 • Ściółkowanie roślin: Ściółka to doskonały sposób na ochronę systemu korzeniowego roślin przed mrozem. Użyj kory, trocin lub kompostu do ściółkowania.
 • Przygotuj narzędzia: Wybierz odpowiednie narzędzia, które pomogą ci podczas opadów śniegu, ale również do zbierania liści.
Przygotowanie do zimy

Przygotowanie Domu

Dom to nasza twierdza, dlatego ważne jest, aby odpowiednio przygotować go na zimowe warunki.

 • Sprawdzenie dachu: Upewnij się, że dach jest w dobrym stanie. Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych dachówek, czy nieszczelności.
 • Czyszczenie rynien: Zatkane rynny mogą prowadzić do poważnych problemów, w tym do uszkodzenia dachu i elewacji. Oczyść je z liści i innych zanieczyszczeń.
 • Zabezpieczenie okien: Sprawdź stan uszczelek i w razie potrzeby wymień je. Dobre uszczelnienie okien to klucz do utrzymania ciepła w domu.
 • Sprawdzenie pieców oraz grzejników: Upewnij się, że system grzewczy działa sprawnie. Warto zlecić przegląd fachowcowi. Jeżeli posiadamy, powinniśmy również zadbać o czystość kominka.

Przygotowanie Mieszkania

Mieszkanie, jako nasze codzienne schronienie, również wymaga przygotowania na zimę.

 • Nie rezygnuj z wietrzenia: Regularne wietrzenie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza i zapobiega powstawaniu pleśni.
 • Pamiętaj o uszczelkach: Uszczelki w oknach i drzwiach to prosta i skuteczna metoda na zatrzymanie ciepła wewnątrz.
 • Oszczędzaj energię: Zwróć uwagę na oszczędzanie energii – grzejniki nie powinny być zasłonięte, a termostaty ustawione na optymalną temperaturę.

Pamiętajcie, że odpowiednie przygotowanie do zimy to nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla Was i Waszych bliskich. Drobne prace wykonane jesienią mogą uchronić Was przed wieloma problemami w trakcie zimy. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie znajdziecie wszystkie niezbędne artykuły do przygotowania domu, ogrodu i mieszkania na zimę. Życzymy Wam ciepłej i bezpiecznej zimy!

Zapraszamy również do polubienia naszego Facebook'a, znajdziecie tam wszelkie promocje, nowości i zniżki!