W niedawny wpisie poruszyliśmy temat instalacji grzewczych, tym razem zajmiemy się nieco bardziej dekoracyjnym sposobem dostarczenia ciepła, czyli kominkiem. Jak przygotować go do zimy ? Spieszymy z odpowiedzią!Świetnie wpisuję się w jesienną i zimową atmosferę, możemy przysiąść przy nim z dobrą książką, bądź pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Znajdziemy go w wersjach wbudowanych bądź wolnostojących, potocznie nazywanych kozami. Ciężko używać go jako pełnoprawnego systemu grzewczego, jednak wytworzony klimat, nie ma sobie równych.


Kominek klasyczny

czyszczenie kominka

Stały bywalec wielu domów, bardzo często wykończony klinkierem, umiejscowiony zazwyczaj w salonach. Zalety? Niewątpliwie bardziej urokliwy niż jego wolnostojący odpowiednik. Nie narazi nas również na przypadkowe dotknięcie gorącego metalu i poparzenie. Wady? Jeżeli lubimy zmieniać aranżacje, nie mamy możliwości jego przeniesienia, nie przyda się również do podgrzewania jedzenia.

Przygotowanie kominka- co kupić ?

czyszczenie kominka

Czyszczenie kominka powinno odbyć się, zanim przystąpimy do pierwszego rozpalania w sezonie. Ważne są również regularne czynności pielęgnacyjne. Osadzająca się sadza może być łatwopalna, a jeżeli zostawimy ją na dłużej, możemy mieć problem z pozbyciem się jej. Najlepszy środkiem do tej czynności będzie Proszek do usuwania sadzy z kominków.

Powinniśmy zadbać również o estetykę zewnętrzną kominka, tak by samo patrzenie na płomień sprawiało nam przyjemność. Jeżeli nasz kominek posiada drzwiczki, musimy umyć je przy pomocy gąbki, polecamy również środek do kominków.

Koza, czyli kominek wolnostojący

Jego rosnąca popularność w ostatnich latach nie może dziwić. Kojarzy nam się raczej z tzw. rakietą, czyli piecem starego typu ustawianym w warsztatach czy garażach. Jego nowoczesne wersje mają ciekawy, nowoczesny design, wpasowujący się w modernistyczny styl wnętrz.

Jakie ma zalety ? Chcemy go przestawić, demontujemy rurę doprowadzoną do komina i po prostu przesuwamy. Możemy go również użyć jako kuchenki, podgrzewając na nim jedzenie, a nawet gotując. Wady ? Można dosyć łatwo się poparzyć.

Jeżeli chodzi o czyszczenie tego rodzaju piecyka, to jest to taka sam czynność, jak przy kominkach klasycznych.


Czyszczenie kominka- akcesoria

Mimo że tworzy świetną atmosferę, to jego posiadacze doskonale wiedzą, że potrafi być nieco uciążliwy. Blaszka pod kominek czy pogrzebacz to rzeczy absolutnie niezbędne. Płyn oraz proszek, o których pisaliśmy wcześniej, to rzeczy równie niezbędne. Ostatnim, w co warto się zaopatrzyć, jest szufelka do popiołu, to dzięki niej regularnie możemy usuwać pozostałości po paleniu.