Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a u niektórych z nas już nastał. Warto zatem sprawdzić nasze instalacje i zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. To jednak nie wszystko, co musimy zrobić, zatem przybliżymy wam, jakie czynności powinniśmy wykonać, by czuć się bezpiecznie oraz trochę zaoszczędzić.


Zimowe wieczory już tuż tuż, krótki rękawek zamieniamy na długi sweter, a zimne napoje na ciepłą herbatę. Nim jednak to nastąpi, powinniśmy jak najlepiej przygotować się do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Przez niedbałość możemy doprowadzić do zmniejszenia wygody, dużych rachunków, a czasem nawet może ono wpłynąć na nasze zdrowie.

 

Przygotowanie grzejników na sezon grzewczy

Grzejniki

Odpowiednie przygotowanie grzejników to jedna z pierwszych rzeczy, o jaką powinniśmy zadbać, przygotowując się do mrozów. Zacznijcie od dobrego sprawdzenia zaworów, następnie możemy przystąpić do ich umycia z zewnątrz, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu.

Następnym krokiem powinno być ich odpowietrzenie. Gdy w grzejniku znajduje się powietrze, to nie będzie on funkcjonował w odpowiedni sposób. Może stać się tak, że jego połowa będzie zimna, zaś druga gorąca.

Dobranie właściwych akcesoriów 

Zależnie od tego czy posiadamy dom, czy mieszkanie oraz jakiego rodzaju ogrzewania używamy, nasze potrzeby w tym zakresie będą się różnić. Podczas sezonu grzewczego dla domów, które opalanych węglem, bądź osób mających kominek polecamy zaopatrzyć się w węglarkę, w której można nosić również drewno. Przyda się również zgarniacz do popiołu oraz pogrzebacz.

Właściciele mieszkań nie potrzebują takich przyrządów. Najczęściej mieszkańcy bloków i kamienic mają do czynienia z ogrzewaniem miejskim. Zdarza się również że osiadają oni ogrzewanie gazowe.

UWAGA! Niezależnie od tego gdzie mieszkacie, powinniście zaopatrzyć się w czujniki. Więcej piszemy o tym w artykule nazwa artykułu.

Sezon grzewczy, jak zaoszczędzić ?


świnka skarbonka

Trik jest prosty, musimy sprawdzić, czy nasze pomieszczenia dobrze izolują ciepło. Przez nieszczelności możemy narazić się na utratę naszego ciepła, w przypadku okien, których w domu jest 20 mkw., możemy stracić aż 100 kWh energii cieplnej.

Dlatego właśnie warto sprawdzić wszystkie szczeliny, miejsca, w których mamy takie znajdują się uszczelki. Wszelkie otwory wentylacyjne również powinny być zabezpieczone i sprawdzone. Znajdując jakiekolwiek szpary, należy zabezpieczyć je jakimś uszczelniaczem np. silikonem.

Życzymy wam powodzenia w tym ciężkim dla wszystkim czasie i mamy nadzieję, że wasz rachunki będą jak najmniejsze! Zapraszamy na naszego bloga po więcej porad i inspiracji.