Sierpień to okres, w którym natura wydaje się osiągnąć pełnię swojego piękna. Rośliny kwitną, ogrody bujają się w kolorach, a przyroda prezentuje swoje najlepsze oblicze. To także idealny czas na przesadzanie roślin, które mogą potrzebować nowej przestrzeni lub korzeniowej odnowy. Proces przesadzania wymaga jednak pewnej uwagi i wiedzy, aby zapewnić naszym roślinom bezproblemową adaptację i rozwój w nowych warunkach.

Sierpień- czas przesadzania

Sierpień jest czasem, gdy dni są dłuższe, a temperatura powietrza jest łagodna, co sprzyja korzeniowemu wzrostowi roślin. Przesadzając w tym okresie, dajemy roślinom wystarczająco czasu na zakorzenienie się przed nadejściem chłodniejszych miesięcy. To również moment, gdy wiele roślin przechodzi z okresu intensywnego wzrostu do okresu spoczynku, co sprawia, że są mniej wrażliwe na stres wywołany przesadzaniem.

przesadzanie roślin

Które rośliny przesadzać w sierpniu

W sierpniu warto skupić się na przesadzaniu roślin, które wymagają odnowy korzeniowej lub rozrostu. Wśród tych roślin znajdują się:

Byliny- Wczesny sierpień to doskonały czas na przesadzanie bylin, zwłaszcza tych, które zakwitły wczesną wiosną lub pod koniec lata. Możesz przesadzać rośliny takie jak jeżówki, storczyki, osty czy rudbekie.

Krzewy Ozdobne- Jeśli chcesz przenieść lub podzielić krzewy ozdobne, sierpień to odpowiedni czas. Pamiętaj, żeby zapewnić im obfite podlewanie po przesadzeniu.

Rośliny Cebulowe- Po zakończonym kwitnieniu, cebulowe rośliny jak narcyzy, tulipany czy krokusy można przesadzać w sierpniu, aby korzenie miały czas na rozwinięcie się przed zimą.

Drzewa Owocowe- Na początku sierpnia można przesadzać drzewa owocowe, które straciły swoje liście. Warto to zrobić przed nadejściem jesieni.
przesadzanie roślin

Przygotowanie do Przesadzania

Zanim przystąpisz do przesadzania roślin, zadbaj o odpowiednie przygotowanie.  Dobierz odpowiednie podłoże do konkretnej rośliny. Niektóre mogą wymagać specjalistycznej ziemi, aby rozwijać się zdrowo. Wybierz rośliny, które aktualnie wymagają przesadzenia. Niektóre z nich mogą wskazywać to poprzez spowolniony wzrost. 

Odpowiednie przesadzanie wymaga jednak pewnych technik, aby zminimalizować stres dla rośliny i zapewnić jej najlepsze szanse na sukces. Oto kilka kluczowych czynności: 

  • Upewnij się, że gleba w miejscu, do którego planujesz przenieść roślinę, jest odpowiednio przygotowana. Oczyść ją z chwastów, luźno ją przekop i dodaj ewentualnie odpowiednie nawozy.
  • Wykop dziurę w nowym miejscu, która jest nieco większa od bryły korzeniowej rośliny. To zapewni korzeniom wystarczającą przestrzeń do rozwoju.
  • Przed przesadzeniem warto odmulić korzenie rośliny, delikatnie usuwając nadmiar starej ziemi. To pozwoli korzeniom swobodnie rosnąć w nowym miejscu.
  • Dobrze nawodniona roślina ma większe szanse na przeżycie po przesadzeniu. Podlej ją obficie zarówno przed i po przesadzeniu.
  • Przesadzając roślinę, staraj się jak najmniej naruszyć jej korzeni. Niektóre delikatne rośliny mogą być przesadzane razem z bryłą ziemi, aby uniknąć uszkodzeń.
  • Zachowaj odpowiednie odstępy między roślinami, aby zapewnić im przestrzeń do wzrostu. Nie sadź ich zbyt gęsto. 
przesadzanie roślin

Niezbędne narzędzia 

Podczas przesadzania roślin istotne jest posiadanie odpowiedniego zestawu narzędzi, które uproszczą i zabezpieczą cały proces. Wśród kluczowych przyrządów znajdują się szpadel lub saperka, służące do wykopania właściwej dziury dla nowej rośliny. Sekatory okazują się niezastąpione przy delikatnym przycinaniu korzeni. Dodatkowo, grabie są użyteczne do przygotowania podłoża, a nawóz zapewni potrzebne składniki odżywcze. Rękawice ogrodnicze to nie tylko ochrona dla dłoni, ale i wygoda podczas prac. Dla zabezpieczenia roślin podczas transportu warto mieć podstawki lub pudełka.

Podsumowanie

Sierpień to idealny moment na przesadzanie roślin, które wymagają odnowy korzeniowej lub nowej przestrzeni do wzrostu. Odpowiednie przygotowanie, staranne przeprowadzenie procesu oraz dbałość o roślinę po przesadzeniu to kluczowe elementy udanej operacji. Pamiętaj, że każda roślina może mieć nieco inne potrzeby, dlatego warto poznać wymagania konkretnej odmiany przed przystąpieniem do przesadzania. Dzięki tym staraniom Twoje rośliny będą mogły bezproblemowo rozwijać się w nowym miejscu i cieszyć Cię swoim pięknem przez wiele kolejnych sezonów.

Zapraszamy do polubienia naszego Facebook'a, znajdziecie tam wszelkie promocje, nowości i zniżki!