Tarcza do szlifierki to ważne element naszych warsztatów. Każda służy do innych materiałów i tak jak w przypadku wierteł spotkamy ich kilka rodzajów.

Jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi, może posłużyć zarówno do nacinania, cięcia jak i szlifowania. Zależnie od tego, z czego jest zrobiona, będzie różniła się wytrzymałością i ostrością. Wskazane jest, aby dostosować ją do pracy, którą wykonujemy. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo i efektywność pracy.


Tarcze szlifierskie i ich rodzaje

Tarcza Diamentowa

Tarcza diamentowa


Jej korpus wykonany najczęściej ze stopu metali lekkich, w większości przypadków jest to stal. Na Krawędziach znajduje się specjalny proszek wtopiony w spoiwo, stworzony z diamentu syntetycznego. Pył ten zostaje również zespolony z tarczą i to właśnie dzięki temu otrzymujemy taką wytrzymałość i ostrość.

Tarcza do kamienia


Tarcza do kamienia


Kamienie to twarde przedmioty, dlatego do ich obróbki używa się bardzo wytrzymałych tarcz. Muszą być wystarczająco ostre, by przeciąć zbitą strukturę.
Tarcze te często są wykorzystywane do cięcia betonu.

Do metalu

Tarcza do metalu


Wyróżniają je się twardość oraz odporność, dobrze znoszą wysokie temperatury, wynika to z ich nagrzewania się w trakcie pracy. Przy pracy z metalem, powinniśmy też zachować szczególną ostrożność. Nie dość, że możemy się poparzyć, to odłamki są bardzo niebezpieczne dla naszych oczu.

Lamelki


Lamelki


Inaczej tarcze do szlifowania ma budowę listkową, czyli zbudowana jest z listków, które na siebie nachodzą. Ta tarcza do szlifierki dzięki takiemu ułożeniu ich żywotność staje się dłuższa w porównaniu do pojedynczych krążków. Jest ona również efektywniejsza, szybsza, a przede wszystkim, tańsza.

Tarcze uniwersalne



To typ tarcz, które przydadzą się nam w różnych okolicznościach. Są multifunkcyjne, jednak przez to nieprecyzowanie, odradzamy cięcie twardych elementów. Nadadzą się do płyt OSB, kartongipsu, cienkich drutów czy palet.

Niezależnie do tego, którą wybierzecie, dbajcie o swoje bezpieczeństwo. Warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne oraz gogle. Pamiętajcie również że miejsce, w którym tniecie lub szlifujecie, musi być stabilne, a jego powierzchnia nie powinna być śliska.