Zastąpiły zwykłe żarówki wolframowe, ale również wyparły te energooszczędne. Zużywają bardzo mało energii, są bardzo wytrzymałe, a co za tym idzie bardzo ekologiczne. Potrafią wytrzymać nawet około 15 lat, a światło ich jest o wiele przyjemniejsze dla naszych oczu. Czy zatem żarówki LED mają jakieś wady ?



Żarówki LED, dużo światła, mało Wat

Zacznijmy od porównania żarówek LED'owych do ich tradycyjnych odpowiedników. Cechą wyróżniającą te dwie, tak podobne, a jednak różne produkty, jest ilość lumenów w porównaniu do mocy. Jeżeli ktoś nie wiem, czym są lumeny, to już spieszymy z wyjaśnieniem.

Żarówki Led

Lumeny to mówiąc w najprostszy sposób, jednostka określająca strumień światła. Liczy się je na metr kwadratowy, a w zależności od pomieszczenia, jego ułożenia, przeznaczenia, warto dostosować ich ilość, by nie było zbyt ciemno lub zbyt jasno.


Wracając do różnicy między zwykłymi żarówkami, a żarówkami LED to sytuacja wygląda następująco:

 Żarówki Wolframowe  Żarówki LED
25 W produkują 220 lm  3 W produkują 220 lm 
40 W produkują 420 lm   5 W produkują 420 lm
60 W produkują 710 lm  7 W produkują 710 lm 


Żarówki Led jak widać na powyższej, tabeli są o wiele bardziej wydajne, dzięki temu uzyskamy o wiele więcej światła mimo niskiego poboru prądu. Jeżeli chodzi zaś o żarówki energooszczędne, to ich ledowe odpowiedniki nie muszą się nagrzewać. Przyjrzyjmy się zatem dlaczego mają tak wiele zalet.


Budowa żarówek ledowych


Budowa żarówki LED w dużej mierze opiera się na źródle światła, którym najczęściej jest dioda emitująca białe światło, która najczęściej składa się z luminoforu i diody emitującej światło niebieskie. Każda żarówka posiada inny rodzaj diody, natomiast niezmiennym elementem każdej z nich jest układ półprzewodnikowy. To właśnie ten element odpowiada za przekształcenie prądu elektrycznego w światło. Układ ten zbudowany jest najczęściej z kryształów na bazie krzemu z różnymi dodatkami. Przewodzi on prąd tylko w jednym kierunku. Ważnym elementem budowy żarówki jest klosz ochronny, który odpowiednio rozprasza światło i chroni nas przed ewentualnym porażeniem lub uszkodzeniem samej diody.


Żarówki LED


Jakie żarówki wybrać?

Przed zakupem żarówki LED należy koniecznie przeanalizować wszystkie cechy produktu. Oprócz wielkości, czy rodzaju gwintu, najważniejsza jest moc i barwa światła.

Do 3500 K(wskaźnik określający barwę) – światło ciepłe

Żarówka Ciepła

 

5300 K – światło zimne

Żarówka zimna

 

Parametry te zależą głównie od miejsca, które ma być oświetlone oraz preferencji samych użytkowników. Nie warto również oszczędzać na produkcie gdyż są one naprawdę wytrzymałe, przez nową technologię pozwala nawet na 100 000 godzin działania.